× franchisor.ir

اقامت اتریش

راه های اخذ اقامت اتریش مطابق آخرین قوانین اقامتی 2022

 • تمکن مالی اتریش
 • ثبت شرکت در اتریش
 • سرمایه گذاری در اتریش
 • اقامت با اجازه کار

اقامت تمکن مالی اتریش  

 • بدون سرمایه گذاری 
 • بدون پرداخت مالیات
 • اخذ پاسپورت پس از 6 سال

اقامت تمکن مالی اتریش به فرد متقاضی و افراد تحت تکفل وی (فرزندان زیر 18 سال)  در صورت داشتن حداقل شرایط قانونی برای دریافت این نوع اقامت ، تعلق می گیرد. برای دریافت اقامت اتریش از طریق اثبات تمکن مالی تنها در هفته اول سال کاری میلادی امکان ارائه درخواست وجود دارد که متقاضی اگر اقامت قانونی یکی از کشورهای عضو شینگن را داشته باشد می تواند مستقیما در محل اداره مهاجرت مربوطه در شهر مد نظر خود در اتریش درخواست خود را ارائه نماید در غیر این صورت می بایست با اخذ وقت قبلی از سفارت اتریش در محل زندگی خود درخواست اقامتی خود را ارائه نماید تا پس از آن سفارت مربوطه پرونده متقاضی را به کشور اتریش ارسال کرده و مورد بررسی قرار گیرد.
اقامت تمکن مالی اتریش برای بار اول به مدت 1 سال صادر می شود و برای نوبت بعدی به مدت 2 سال قابل تمدید است و در مرحله بعدی به مدت 3 سال تمدید می شود. کشور اتریش امکان تبدیل این اقامت به شهروندی اتریش را در نظر گرفته و این امر مشروط به سپری کردن مدت مقرر قانونی از اقامت اولیه در اتریش،تسلط به زبان آلمانی و سایر موارد دیگر می باشد.

چند نکته مهم در زمینه اقامت تمکن مالی اتریش:

 • زمان ارائه درخواست اقامت بسیار مهم می باشد چرا که ایالات کشور اتریش سالیانه بر اساس دستورالعمل وزارت کشور تعداد محدودی سهمیه برای این نوع از اقامت در نظر می گیرند و با توجه به حجم زیاد متقاضیان زمان ارائه درخواست تعیین کننده خواهد بود.
 • در هنگام ارائه درخواست اقامت می بایست کلیه مدارک مورد نیاز تکمیل و آماده باشد و در صورت وجود نقص در مدارک اصولا مرجع ذیصلاح نسبت به دریافت مدارک اقدام نخواهد کرد.
 • داشتن بیمه نامه مورد قبول وزارت کشور اتریش برای کل اعضاء خانواده در هنگام تحویل درخواست اقامت تمکن مالی الزامی است.
 • داشتن قرارداد اجاره محل زندگی به تناسب تعداد اعضا خانواده در هر یک از شهرهای اتریش در هنگام تحویل درخواست اقامتی الزامی است.
 • طبق اعلام وزارت کشور اتریش مبلغ هزینه زندگی پس از کسر هزینه های اجاره و بیمه به تناسب تعداد اعضا خانواده می بایست در حساب شخصی متقاضی در یکی از کشورهای اروپایی یا غیراروپایی که امکان مبادله بانکی با اتریش برای آنها وجود دارد موجود باشد.
 • روند رسیدگی به پرونده ها بعضا زمان بر بوده و نکته بسیار مهم اینکه از زمانی که متقاضی درخواست اقامتی خود را تحویل می نماید امکان اخذ ویزای مسافرتی از هیچ یک از کشورهای عضو شنگن نخواهد داشت.
  برای تجدید این نوع از اقامت حتما کودکان بین سن 6 تا 16 سال می بایست در کشور اتریش مدرسه رفته باشند و جهت تمدید اقامت مدارک تحصیلی ایشان نیز باید ضمیمه گردد.

روش های اثبات تمکن مالی (استطاعت مالی)

اثبات تمکن مالی شخص از طرق زیر امکان پذیر است:

 • دارا بودن سپرده بانکی، از طریق سپرده های بانکی بلند مدت در ایران و و احراز گواهی تمکن مالی صادره از بانک با ذکر مقدار سود ثابت ماهانه 
 • دارا بودن املاک و مستغلات، در این حالت لازم است، املاک مازاد بر نیاز، اجاره داده شود و اجاره نامه ملک، به عنوان یکی از راههای کسب درآمد و اثبات تمکن مالی، می باشد. اجاره نامه حتما می بایست دارای کد رهگیری باشد.
 • حقوق بازنشستگی و مستمری، هرچند حقوق بازنشستگی، یکی از موارد کسب درآمد می باشد، اما با توجه به کم بودن حقوق بازنشستگی، معمولا به عنوان روش مناسبی جهت اثبات تمکن مالی، به حساب نمی آید.
 • دارا بودن سهام شرکت ها و کارخانه ها، واریز سود مشارکت و خرید سهام شرکت ها و کارخانه ها، نیز، یکی دیگر از راههای اثبات تمکن مالی می باشد.

بر اساس این قانون متقاضی باید با ارائه مدارکی دال بر درآمد ثابت ماهانه بالای 1800 یورو برای خود ، 1000 یورو برای همسر و 400 یورو به ازای هر یک از افراد تحت تکفل تمکن مالی خود را به کشور اتریش اثبات نماید.

 austria

ثبت شرکت در اتریش

کشور اتریش برای متقاضیان اخذ اقامت و همچنین صاحبان کسب و کار امکان تاسیس شرکت،کارخانه،انجام معاملات تجاری و بازرگانی و نیز خرید شرکت در این کشور را فراهم نموده است ، با تاسيس شركت در اتریش و به نوعی در اتحادیه اروپا امكان افتتاح حساب بانكي ، استفاده از تسهيلات بانكي ، گشايش اعتبارات اسنادي (LC) ، خريدهاي خارجي،صادرات و واردات را خواهيد داشت.

مراحل اخذ اقامت 3 الی 4 ماه پس از زمان اخذ مجوز از سوي پليس زمان می برد و متقاضي پس از دريافت اقامت امكان تردد و انجام فعاليت تجاري در محدوده شینگن را خواهد داشت. اين اقامت سالانه خواهد بود و مادامي كه شركت فعال باشد براي سال جديد قابليت تمديد را دارد.

 مزایای ثبت شرکت در اتریش :

 • مالکیت ۱۰۰% (بدون نیاز به شریک محلی)
 • دسترسی به تمام نواحی شینگن برای سفر، تجارت و اقامت طولانی مدت
 • امکان درخواست اقامت دائم پس از 5 سال
 • امکان اخذ آسان ویزا برای تمامی نقاط دنیا
 • افتتاح حساب شرکتی و شخصی
 • استفاده از مارک تجاری (برند) اروپائی
 • قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا

جهت شروع فعالیت اقتصادی در کشور اتریش می توان یکی از انواع شرکت ها را در این کشور را به ثبت رساند و با افتتاح حساب بانکی و واریز سرمایه اولیه شرکت و انجام امور حقوقی متعاقب آن نسبت به ثبت نهایی شرکت اقدام نمود.
از انواع شرکت ها در کشور اتریش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شرکت GMBH
 • شرکت GMBH G
 • شرکت های با مسئولیت محدود تک نفره
 • هلدینگ Holding

هرکدام از این شرکت ها با میزان حداقل سرمایه قانونی که در قانون ذکر شده است قابل ثبت می باشند و هر شرکت بر اساس نوع اساسنامه و فعالیت های مندرج در آن امکان آغاز فعالیت اقتصادی در کشور اتریش و کل کشورهای اتحادیه اروپا را خواهد داشت. 

به نکات زیر در زمینه ثبت شرکت در اتریش توجه کنید:

 • هر شرکت اتریشی که در این کشور به ثبت می رسد می بایست با ارائه اسناد و مدارک قانونی به اداره مالیات نسبت به اخذ شماره مالیاتی اقدام نماید. در سالهای اخیر اداره مالیات برای جلوگیری از فعالیت شرکت های کاغذی (صوری) اقدام به اخذ قرارداد همکاری یا اسناد هزینه کرد مالی برای صدور شماره مالیاتی می نماید.
 • مدیر عامل شرکت اتریشی موظف به استخدام حسابدار رسمی و معرفی وی به مرجع قانونی جهت صدور اوراق مالیاتی می باشد.
 • هر شرکت اتریشی موظف به استخدام حسابدار رسمی و معرفی وی به مرجع قانونی جهت صدور اوراق مالیاتی می باشد.
 • حداقل مالیات شرکت ها بر اساس میزان سود سالیانه آنها می باشد و این حداقل مالیات طبق قانون برای یک سال بدون هیچگونه سود ناشی از فعالیت اقتصادی 1،780یورو می باشد.
 • شرکت ها موظف به داشتن آدرس ثبتی می باشند که امکان ثبت آنها وجود داشته باشد.
 • امکان اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در کشور اتریش به طرق مختلف وجود دارد ولی این امر برای کسانی که مقصد فعالیت اقتصادی نداشته و تنها به دنبال اخذ اقامت می باشند توصیه نمی گردد چرا که هزینه نگهداری مالیات بر حقوق و سایر هزینه ها توجیه اقتصادی برای تنها اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت را نخواهد داشت.

درباره اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپای غربی است. پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین هم‌مرز است.جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. قدمت کشور اتریش مدرن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. قسمت اعظم اتریش را کوه‌های آلپ و سایر کوهستان‌ها در قسمت غرب و جنوب در برگرفته، قسمت‌های شرقی و شمالی آن نسبتا کم ارتفاع هستند. آب و هوای اتریش در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها ملایم همراه با بارندگی نسبتا زیاد است.(ادامه مطلب...)

 Austria

 سرمایه گذاری در اتریش

ثبات اقتصادی،نرخ تورم پایین،نرخ سود بهره بانکی پایین، اقتصاد مولد، توریسم، سطح زندگی شهری بالا همگی از مولفه هایی است که موجب شده است اقتصاد اتریش در جهان کارآمد و جذاب برای سرمایه گذاران باشد.
سرمایه گذاری در اتریش در بخش های مختلف اقتصاد مورد گرایش بسیاری از فعالان اقتصادی می باشد چرا که رشد اقتصادی مثبت و متناوب اتریش،تضامین سرمایه گذاری و سیستم حمایتی دولتی ضریب ریسک سرمایه گذاری را به حداقل کاهش می دهد.
کشور اتریش با جمعیت حدود 9 میلیون نفر تنها در سال 2019 میلادی 38 میلیون 600 هزار بازدید کننده داشته است که خود نشان دهنده حجم بزرگ صنعت توریسم این کشور می باشد، این عدد در سال 2022 میلادی به 42 میلیون نفر خواهد رسید.
سرمایه گذاری در صنعت توریسم یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری در جهان به حساب می آید همچنین صنایع زیر ساختی،صنایع مولد و صنایع غذایی اتریش نیز بسیار پربازده می باشد.
یکی دیگر از موارد جذاب سرمایه گذاری،سرمایه گذاری در صنعت ساخت و ساز و املاک اتریش است چرا که طبق گزارش اتحادیه اروپا،املاک در اتریش با رشد 28 درصدی جزو 5 کشور اول اروپا در نرخ رشد ارزش املاک قرار گرفته است.
نکته مثبت و قابل توجه در املاک اتریش، امکان خرید 100 درصد مالکیت عرصه و اعیانی املاک در اتریش تنها برای اتباع ایرانی است و سایر اتباع غیر اروپایی می بایست حتما شریک محلی داشته یا از دولت اتریش مجوز مخصوص گرفته که بتوانند مالکیت 100درصد اموال غیرمنقول را دارا گردند.

اقامت با اجازه کار در اتریش

برای اخذ اجازه کار و اقامت در کشور اتریش روش های قانونی متفاوتی وجود دارند ، که به برخی از آنها اشاره می گردد.
منظور از اجازه کار داشتن مجوز جهت کار در کشور مدنظر است که این اجازه کار در کلیه کشورهای عضو پیمان شینگن نیز قابلیت استناد را دارا می باشد. اجازه کار به فرد این قابلیت را می دهد که بصورت استخدامی برای خود یا اشخاص دیگر بصورت رسمی کار کرده و از مزایای بیمه درمانی ، بیمه بازنشستگی و بیکاری استفاده نماید و یا خود مدیریت شرکت را برعهده گیرد، همچنین با داشتن اجازه کار می توان کسب و کارهای کوچک مثل مغازه و یا کارگاه را مدیریت کرد این امر در مورد کسب و کار متوسط و بزرگ هم صادق خواهد بود.
از روش های اخذ اقامت با اجازه کار در کشور اتریش می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1-Keyworker در این روش شخص بر اساس امتیازاتی که دولت مشخص کرده است می بایست حداقل امتیاز 70 را به خود اختصاص دهد ، در سیستم امتیاز سنجی می توان به معیارهایی چون سن ، سابقه کار ،تحصیلات ، مهارت های تخصصی و زبان اشاره نمود، متقاضی با داشتن قرارداد کار با شرکت اتریشی و دارا بودن امتیازهای لازم می تواند درخواست اقامت با اجازه کار را ارائه نماید.
2-سرمایه گذاریInvestor در این روش شخص با تاسیس یکی از مدل های قانونی شرکت در کشور اتریش و واریز سرمایه به حساب شرکت و تهیه طرح تجاری و متعاقب، آن انتقال سرمایه می تواند درخواست اقامت با اجازه کار را ارائه نماید.
3-نیروی کار متخصص که در این نوع نیازی به داشتن حداقل امتیاز نیست بر اساس مهارت های خاص متقاضی و درخواست استخدام شرکت یا فرد مشغول به کار در اتریش قابلیت ارائه درخواست اقامت با اجازه کار به وجود می آید.
بطور مثال شخصی که مهارت در تهیه نوعی شیرینی یا غذا دارد و یک فروشگاه شیرینی پزی یا رستوران قصد استخدام این فرد با این نوع خاص از مهارت را دارد، پس از تنظیم اسناد قانونی و قرارداد استخدامی فرد متقاضی می تواند نسبت به ارائه درخواست اقامت با اجازه کار در اتریش اقدام نماید.
نکات کلیدی:

 • به هیچ وجه توصیه نمی گردد که افراد تنها برای داشتن اقامت نسبت به اخذ این نوع از اقامت اقدام نمایند و عملا هیچ فعالیتی نداشته باشند، چراکه در مباحث پرداخت حقوق و هزینه های مرتبت به آن از قبیل بیمه اجتماعی، بیمه درمانی و مالیات بر درآمد به مشکل می خورند.
 • قبل از درخواست اقامت از طریق کار و یا مجوز کار در اتریش متقاضی می بایست قرارداد کار، سند مالکیت ملک یا اجاره ملک جهت زندگی و بیمه نامه را دارا باشد.
 • در موارد اخذ اقامت با اجازه کار از طریق سرمایه گذاری طرح تجاری بسیار مهم است چراکه در صورت ناقص یا بی اهمیت بودن طرح تجاری هرچند مبلغ قابل توجهی بعنوان سرمایه گذاری پیش بینی شود امکان عدم موافقت برای اعطای اقامت را افزایش می دهد.
 • حداقل سرمایه برای سرمایه گذار و اخذ اقامت با اجازه کار از 100 هزار یورو می باشد که توصیه می شود جهت افزایش شانس قبولی اقامت این عدد بیش از 100هزار یورو باشد.
 • امکان تبدیل اقامت کاری به حق شهروندی پس از مدت مقرر قانونی و داشتن شرایط مندرج در قانون در کشور اتریش وجود دارد.
 • در این مدل اقامتی متقاضی و افراد تحت تکفل زیر 18 سال (فرزندان) نیز از اقامت با اجازه کار بهره مند می گردند و فرزندان زیر 18سال می توانند در اتریش تحصیل نموده و از مزایای اقامت این کشور استفاده کنند.

هلدینگ بین المللی اینوید با سابقه فعالیت در کشور اتریش و دارا بودن تیم وکلای مجرب محلی امکان ارائه کلیه خدمات حقوقی جهت اخذ اقامت کشور اتریش را دارا می باشد.

جهت دریافت مشاوره تلفنی، حضوری و تکمیل اطلاعات خود در زمینه سرمایه گذاری و اقامت اتریش

از طرق مندرج در بخش تماس با ما اقدام فرمائید.

دفتر ایران

دفتر اتریش

کروکی آدرس

مشاوره رایگان